MİMARLAR İÇİN AKUSTİK

Websitesi dizaynı ÖrümcekDesign, Ankara
Akustik ve Ses İzolasyonu

Ülkemizde eksikliğini gördüğümüz akustik uygulamaların, kalite ve konfor kriterlerini yakalayabilmesi açısından, planlanması, uygulanması ve ölçülmesi safhaları ile ilgili basit bir şartnameyi burada sunmak istedim. Özellikle mimarlara faydalı olacağını düşündüm. Salonların çok çeşitli olması ve kullanımları farklı olması nedeniyle iyi bir sonuç için her bir safhanın çok iyi detaylandırılması gerekmektedir.Projenizde kullanmadan önce lütfen irtibata geçiniz. Altbilgi: Lütfen farklı amaçlar için kopyalamayınız. Fikir ve sanat eserlerinin korunması hakkındaki kanunmaddelerine göre işlem yapılacaktır.

KONFERANS SALONU AKUSTİK UYGULAMALARI

Konferans Salonunda açıklanan akustik detaylar, hazırlanan mimari iç görünüm projesini görüntüsel ve akustik açıdan karşılayacak şekilde planlanacaktır. Bu detayların yerinde uygulanmasında ve akustik projesinin hazırlanmasında firma bünyesinde sertifikalıbir akustik danışman bulundurulacak ve akustik projeile akustik simulasyon hazırlanarak salonunakustik hesaplamaları hassas bir biçimde ortaya çıkarılacaktır. Akustik simulasyonun Ease ile hazırlanması tercih sebebidir. Bu çalışmalar ve sonuçları idareye onaylatılacaktır. Salon bitiminde salon akustik değerleri ölçülerek idareye teslim edilecektir.

1. DUVAR ve TAVAN UYGULAMALARI

Duvarlarda ve tavanda kullanılacak paneller ahşap kaplı akustik yarıklı mdf panelleri olacaktır, Panel boyutları değişken tutulabilmeli ve istenilen ölçülerde eklenmek suretiyle uzun alanlar elde edilebilmelidir. Akustik paneller akustik simulasyon programı verilerine göre TOPAKUSTIK 28/4, 13/3 veya 14/2 mm görünümlü (ahşap kısım/ yarık kısım ölçüleri) ölçüm sertifikalı panellerden seçilecektir. Panellerin ses yutum katsayıları ISO 354 standartlarına göre ölçülmüş olmalı ve gerekli uluslararası ölçüm sonuçları akustik projeye eklenmelidir. Paneller yangına karşı dayanımlı olmalı ve ateşten etkilenmemelidir. Panellerin bilgisayar kontrollu tezgahlarda üretildiği ve üretim hassaslığının +/- 0.25 mm yi sağladığı belgelendirilecektir. Panel üzerlerinde kullanılacak ahşap kaplama 1. sınıfveen az 0.6 mm kalınlıklı olacaktır. Paneller duvarda oluşturulacak 40*40 mm metal karkas üzerinesabitlenen ahşap çıtalaraiç tasarıma uygunolarak monte edilecektir. Arka kısmında 50 kg/m3 yoğunluklu 3 cm kalınlığında cam tülü kaplı taş yünü plakalar monte edilecektir.

2. BALKON PARAPET UYGULAMALARI

Balkon ön tarafında mimari görünüme uygun olacak tarzda parapet önü akustik kaplama yapılacaktır. 30 mm*40 mm boyutlarında bir tarafı yarım dairesel mdf kuşakların arasında 10 cm genişlikli akustik özellikliözel tipte tasarlanmış akustik saçıcı paneller yerleştirilecektir. Bu detay düz mdf plaka üzerinde uygulanacaktır. Parapet altında kalan kısımlar akustik vinyl duvar kaplama ile kaplanacaktır. Bu detay, bu kısımlara gelen ses enerjisinin salon içerisinde düzgün dağılmasını sağlayacaktır.

3. KOLONLAR

Kolonlarda mimari detaya uygun olacak tarzdaahşapakustik/ akustikvinyl duvar kaplaması uygulanacaktır.

4. SALON KAPILARI

Salon kapıları ses yalıtımlı kapılar olup iç kısımlarıiki katlı 25 mm celenit portland çimentolu ahşap yünü panel ve 8/10 mm kalınlıklı epdm ses yalıtım bariyeri ile takviye edilerek oluşturulacaktır.Kapı kasalarının etrafında ses yalıtım fitillerinin kullanılması ve kapı çerçevesinin +/- 2 mm hassaslığında imal edilmesi sağlanacaktır. Kapı altlarında sealdrop ses kesiciler bulunacaktır. Kapı tek kanat bazında 40 dB(A) ses yalıtımı sağlayacak şekildemonte edilecektir.

5. KORİDORLAR VE LOBİ

Tavanlarda 60cm*60 cm ahşap perfore mdf kaplı celenit akustik tavan plakaları kullanılacaktır. Ahşabın cinsi ve görüntüsel durum idareye onaylatılarak belirlenecektir.

6. LOBİ DUVARLARI

Duvarlarda ortamda oluşacak gürültünün azaltılması ve konforlu bir ortam oluşturulması amacıyla akustik vinil kaplaması uygulanacaktır. İç tasarım idareye onaylatılarak belirlenecektir. Not: Detaylar için lütfen danışınız.Lütfen izinsiz kopyalamayınız.

  • Akustikboyut İthalat İhracat Ltd. Şti.
  • Tel: +90 312 281 10 02
  • Cep: +90 533 934 06 06